Novej mazlík – kapesní sada bezdrátovejch klopáků Comica Vimo S

Comica_1-min

Testuju nový mini bezdrátový klopáky (klopový mikráky) na nahrávání rozhovorů a podcastů, jsou jednoduše propojitelný s chytrým mobilem/compem, do kterýho se tahá zvuk. Cena 3000, zvukovej kapesní trhák roku 2023. Comica Vimo S (MI) – MI znamená, že to je ideální pro iPhone. Vše je v minikrabičce do kapsy.

Na stránkách film-technika.com můžete mrknout i na dvě fajn videa, kde je jednak test těch mikráků, druhak info, jak se používaj. Video je v češtině a mě přesvědčilo ke koupi. Tenhle obchod i s poctivým obsahem mám ráda. Kapesní klopáčky mi přijdou jako bezva doplnění techniky na nejrůznější nahrávání. Máme velkej stolní mikrofon G Blue Yeti X Pro USB, kterej bere hlasy ze všech stran, ale je velkej a musí bejt připojenej ke compu, když nahrávám, takže je to ideální na domácí podcastování. Do kavárny či na cesty chci zkusit Comicu (Yeti se v terénu ukázal jako nedostatečnej, jednak moc velkej, s nutností kabeláže a blbě chytal zvuk u stolu v lese).

Technický info ke Comice:

 • kromě varianty pro Apple je i varianta pro Android
 • PLUS – nabíjí se 2 hodiny (což je fofr)
 • PLUS – výdrž až 15 hodin vkuse
 • PLUS – dá se dobíjet během provozu (což je uklidňující, protože u obyč diktafonů jsem vždy nervózně sledovala stav nabití baterií) – když dám nabíječku do tý stanice, mobil se nabíjí (zda se nabíjí i ta stanice, nijak nepoznám, nemá na sobě ukazatel nabití, to má jen ta samotná comica krabička, tam se ukazují přesná procenta nabití), když během nahrávání dám do nabíječky krabičku od comicy, normálně ji nabíjím.
 • MÍNUS – bohužel mám tak tlustej obal na mobil, že mi tam ta dobíjecí stanice comicy nejde cvaknout, musím obal vždy z mobilu sundat (mám takovej 360kovej ze všech stran), koupila jsem kvůli tomu prodlouženou spešl redukci 1 lightning/2 lightningy, myslela jsem, jak budu moci mít mobil v obalu a mít připlou tu stanici a z ní dvojlightningovej výstup na sluchátka i nabíjení, ale bohužel to nefunguje
 • MÍNUS – i když jsem stanici měla přímo v mobilu, tak sluchátka coby odposlech nefachaj, měla jsem šňůrový pecky s lightningem na konci, jenže stanice comicy má do mobilu lightning vstup a ze stanice USB-c výstup, tak jsme koupila jiný sluchátka s USB-c, ale taky nefachaj… Zde foto všeho, co jsem pořídila, ale nefungovalo.

I přesto je Comica podle mě dobrá alternativa k Yetimu – obřímu mikrofonu na stůl, doufám, že to půjde použít i na podcast do kapsy, co nabízím na Podnikavce. A snad mi někdo pomůže rozhejbat i sluchátka a nabíjení, který bude fachat během nahrávání. Po tom fakt toužím a líbilo se mi, že to výrobce vyloženě slibuje. Už jsem jim psala o pomoc, neházím flintu do žita. Ani do ovsa.

TEST ZVUKU

DOMA: Doma v obejváku to bere zvuk takto.
KAVÁRNA: V kavárně taky slušně. I když Martin mluví svým tichým introvertním kavárenským hlasem.

Zvuk v kavárně jsme prohnali čističkou zvuku Auphonic.com (díky Robo za tip) a posuďte sami ten rozdíl. Pokud bych chtěla přepisovat záznam, je super vyhodit ruch kavárny. Pokud by to byl rozhovorovej podcast, asi bychom to apkou neproháněli a nechali to přirozený i s kavárenským šumem. Ten původní zvuk se nám líbí víc.

 

VENKU: Venku i ve větru slušně. Bez kočky je vítr víc slyšet (cca od TC 00:30).

1 pes a 2 kočky – chlupatý čepice na mikrofon, který brání větru, aby rušil zvuk

Tip na nějaký čuper truper klopáky do budoucna

Kámoš Petr Vojtěch – profi videorecenzent deskovek (a taky spoluautor naší hry Dorty jsou vrženy) radí časem pořídit bezdrátový klopáky, co prej maj nesrovnatelně lepší zvuk: RODE Wireless GO II. Pro mě v tuhle chvíli moc složitá, moc dokonalá a moc drahá věc. Trochu kanón na vrabce. Mnoha funkcím ani nerozumím, čili nevím, k čemu bych je využila. Na takovýto malý domácí nahrávání nám zatím Comica určitě stačí. Až bude zbytečnejch 7000, třeba abgrejduju na ten kanón (i proto si sem ten tip ukládám). Do techniky jsem zvyklá dávat dost a pořád ji vylepšovat, však jsem o tom už psala.

Mejch 12 kroků za 50 000, abych točila lepší deskoherní videa

NÁVOD ke Comice

Je jen v angličtině a strašně blešíma písmenkama, ale vyluštila jsem ho. Tak ať se eventuelně nikdo další nemusí trápit, tady je ve zkratce vše, co byste mohli potřebovat.

Indikátor – minisvětýlko nahoře:

 • nespárováno = pomalu blikající modrá
 • spárováno = modrá
 • odstranění šumu = zelená
 • ztlumeno = červená

Ovládací čudl na boku:

 • krátce zmáčknout = ztlumení
 • dlouhý zmáčknutí, když to není spárovaný = spáruje se to
 • dlouhý zmáčknutí, když to je spárovaný = odstranění šumu

Nabíječko/anténa

 • kolečko = ovladač hlasitosti
 • 2 světýlka = indikátor spárování (bliká modrá = nespárováno, modrá = spárováno)
 • mono/stereo ovládací čudlík = krátké stlačení zapne mono/stereo zvuk
 • 1 minisvětýlko (modrá = mono, nic = stereo)