Komunity jsme my: program pro pražské komunitní vůdkyně

56428422_10215972666283079_4197585406553751552_o

Jste Pražanda nebo žijete a pracujete poblíž metropole? Máte dítě do 15 let a nemáte na růžích ustláno? Jste bez chlapa, práce, peněz nebo podpory? Nebo má vaše dítě hendikep a proto je život hodně složitý? Budujete komunitu (pořádáte sousedská setkání, sportovní nebo kulturní akce nebo jiný typ komunitní akce…)? Chcete přispět ke zlepšení života svého, svých dětí i lidí kolem vás? Nebo už udržujete nějakou parádně rozjetou komunitu a nevíte, co dál? Potřebujete víc peněz, lepší zázemí, další lidi, kteří se na svět dívají stejně? Pak je tenhle program možná právě pro vás. 

Jmenuje se KOMUNITY JSME MY. Přihlásit se můžete do 25. září zde. Facebooková stránka druhého běhu je tady. Kdo se dostane, potká se se mnou nejdřív na startu programu 2. října a pak budu k mání i jako volitelný soukromý mentor či poradce v rámci celého programu. Můžu pomoci s konkrétními otázkami, v konkrétním příběhu, ve vaší slepé uličce.

Takhle jsem mudrovala na prvním běhu

Děti s sebou, hlídání zdarma zajištěno

Program organizuje moje oblíbená neziskovka Spiralis. Při posledním běhu jsem v programu byla coby mudrlantka. Něco jsem holkám popovídala a taky hodně poslouchala. Jedna baba zajímavější než druhá. Jedna učí děcka v jurtě, druhá pro ně organizuje volný čas, další organizuje potravinovou banku a pomáhá seniorům a sociálně znevýhodněným dětem, některé pořádají pro lidí z okolí svého bydliště semináře, školení nebo jen setkání u ohně nebo šálku čaje.

Spiralis mám ráda. Když jsem kdysi na mateřské hledala práci a samu sebe, prošla jsem jejich kurzem Řídím svůj projekt a nakopla tím vlastně budoucí podnikání. Holky ví, jak na to, mají kolem sebe zbudovanou komunitu a ženy jsou jejich cílovka. Znevýhodněné ženy tím spíš.

První skupina komunitních lídryň právě končí svou pouť a na konci září bude prezentovat výsledky svého snažení před odbornou porotou. Kdo se jí bude nejvíc líbit, dostane na svůj projekt peníze. I bez finální finanční podpory si ale holky odnášejí dost. Kromě profesních kontaktů, nových přátelství a dovedností se hodně dověděly samy o sobě. V rámci kurzu totiž nejčastěji hledají odpovědi a cesty samy v sobě.

Mapování kompetencí

Třeba díky “mapování kompetencí”. Znáte? Boží věc. Zmapujete si, co umíte, co jste kdy uměly, v čem jste byly dobré třeba už na základce. Taky si vytuníte osobní portfolio všeho, co umíte, v čem jsou vaše silné stránky. Možná byste se divily, co všechno báječnýho o sobě nevíte. Pamatuju si jednu holku z toho mýho kurzu kdysi, zmapovala si kompetence a vzpomněla si přitom, že vlastně chtěla bejt vinařka jako její děda. Že měla sen, jak se houpe na houpací lavičce a kouká na svou vinici. Nechala práce v korporaci a dnes tu svou vinici má. I vy můžete hledat svý zapomenutý sny.

Zanedlouho se rozjíždí další kolo a vy můžete bejt jeho součástí. Protože svět kolem vás můžete měnit, i když nemáte zázemí, peníze ani podporu úřadů. Navíc vybraný projekty na svou akci získaj až 10 000 Kč.

Oživ komunitu – stmeluj lidi – inspiruj okolí

Spiralis svůj program představuje jako sebezkušenostní a hlavně podpůrný. Chce oživit pražské komunity, ať už mají jasný téma nebo prostě stmelují lidi z okolí. Co vás v programu čeká? Vyberou vás 15 a půl roku (říjen 2019 – březen 2020) se vám budou věnovat. Čekají na vás zkušení lektoři a na konci to veřejný vystoupení s tím, co si během těch šesti měsíců srovnáte v hlavě a připravíte k prezentaci.

Co vás čeká:

 • zmapujete si své schopnosti, dovednosti a zkušenosti
 • využijete své silné stránky k užitku svému a při budování své komunity
 • zažijete proces, jak z užitečného nápadu vytvoříte konkrétní projektový plán
 • ověříte si životaschopnost svých záměrů ve spolupráci s mentory
 • vytvoříte si komunikační plán své akce pro veřejnost.
 • naučíte se, jak oslovit strategické partnery pro váš záměr
 • otestujete si, jak dokážete svým příběhem zaujmout veřejnost, naučíte se rozpoznat s jakým partnerem, publikem jednáte a zvolit vhodný styl komunikace
 • natočíte si videospot pod odborným vedením

S holkama z posledního běhu jsem strávila pár dní a bylo to fajn. Bylo vidět, jak některé tápou v tom, co dělají, umí třeba tvořit rukama a učit to další lidi od nich ze čtvrti, ale nechápou, jak to obrandovat, prodávat, jak to víc rozjet. Třeba neměly značku, neuměly s facebookem a prodávaly jen z ruky do ruky nebo přes kamenné obchody. Jiné zas neměly partačky do toho, co dělají, nebo jim vše přerůstalo přes hlavu a musely se poradit, co s tím. Na to na všechno tu bude Spiralis se svým kurzem.

Co získáte:

 • informace, tipy na zdroje, partnery a dárce
 • podporu při pořádání akce pro svou komunitu či širší veřejnost
 • čas pro sebe, hlídání dětí v průběhu kurzu zajistíme
 • vzdělávání i pro členy vašeho týmu (např. kolegu, kamaráda, potomka aj) – který podporuje vaší komunitu (např. natočení videovizitky společně s vaším “týmem”.)
 • rozvoj v hodnotě několika desítek tisíc.
 • poznáte svoje silné stránky a naučíte se je využívat k užitku svému i druhých
 • lidský přístup expertů, kteří mají zkušenosti s rozjezdem a realizací úspěšných projektů.

Budete se učit pročistit myšlenky, plány, přístupy a ujasnit si, co chcete. Zapojíte mozek. Budete muset hodně přemýšlet, plánovat, připravovat, měnit, škrtat, tvořit, testovat sebe i druhé. Pak to pořádně odprezentovat. K ruce vám bude řada lektorů a mentorů na konzultace a mentoring přímo na míru.

Za mě palec nahoru a pokud do toho půjdete, budu se těšit nashledanou.

 

Program pořádá SPIRALIS, renomovaná nezisková organizace s 20 letou zkušeností v oblasti vzdělávání a poradenství