50 pod 50: vinařka Soňa Podholová

3

Dnešním hostem 50 pod 50 bude vinařka Soňa Podholová. Potkaly jsme se kdysi dávno na nějaké akci neziskovky Spiralis. Soňa žila v Praze, pracovala v IT firmě , ale snila o své vlastní vinici. Jakou měl její děda. Dívali se spolu na ni z houpací lavičky a tenhle obraz se jí zapsal hluboko do srdce. Soňa je dříč a perfekcionista, když si něco umane, docílí toho. Takže po letech jsem se s ní potkala a dověděla se, že studuje vinařinu, po dalších letech, že už snad koupila pozemek někde u Kutné hory. 

Tak jsme se zas po letech se Soňou potkaly

Před mnoha lety mi takhle Soňa ukazovala na prazdným poli, kde jednou bude stát její vlastní vinice.

Návrh Soniny etikety, i kousek té vinné kérky vidíte

Tehdy jsem tam zajela a Soňa mi s rozpřaženýma rukama ukazovala, odkud kam se potáhne jej vlastní vinná réva, kde postaví dům, kde bude zahrada. A skok zas o mnoho let dál, je parné léto, já sedím ve vlaku směr Kutná hora a jedu za Soňou točit tenhle podcast. Brzy se posadíme do její vlastní houpací lavičky u její vinice, v její zahradě, u jejího domu, kde žije s manželem a třemi dětmi (Kryštof 13, Nina 11 a David 5). A kde se letos dočká svého prvního vlastního vína – asi 3000 lahví. 

Jo a dozvěděla jsem se, že pokud špunt při vyndavání z láhve udělá zvuk, znamená to, že vinný otvírač je jouda a amatér. Profíci to umí neslyšně. Takže se omlouvám Soně a všem profíkům, zvuk špuntu jsme si nahrála prstem v puse a mám ho ve všech zvukových předělech nebo-li jinglech…  

Celý podcast 50 pod 50

Soňa a její svět:

Vzadu je Sonin dům

Malý traktůrek a zahradní kancelář

Co jsme v podcastu probraly:

Ve Vinném sklepě Kutná Hora je to jako v muzeu vína. O každé vinici se tu hodně dovíte. A ještě víc, když s vámi jde Soňa.

Vlevo vidíte tu skleněnou nádobu s průřezem půdy dané vinice, kolem pak kamení, které v té vinici je.

Kvevri – gruzínské nádoby na víno, které se zakopávají do země, 9000 let stará metoda

Vínečka na ochutnávku a vlevo je plivátko pro řidiče.

Vinařský slovník z našeho podcastu:

  • Šardonka – Chardonnay
  • Šeďák – Rulandské šedé
  • Rýňák – Ryzlink rýnský
  • kyvé – Cuvée
  • ryšák – cuvée červené a bílé odrůdy
  • meziřadí, spon – mezera mezi řádky
  • pet-nat – víno vyrobené starou ancestrální metodou, kdy se víno těsně před dokvašení včetně části kvasnic nalahvuje a činnost kvasinek spotřebuje zbylý cukr uvnitř, čímž je víno přirozeně perlivé
  • barikový sud – uvnitř vypálený, toastovaný sud, dá vínu kouřové a další specifické tóny
  • intervenční vína – vína, která vznikají tzv. ve sklepě jejich dolaďováním různými typy preparátů (opakem jsou nízkointervenční vína, která vznikají tzv. ve vinici, kdy odráží v maximální míře charakter místa svého původu a vinař se vyhýbá jejich modifikaci (např. použitím vyšlechtěných kvasinek, umělých tříslovin apod.)
  • rezistent/interspecifické/piwi odrůdy – odrůda révy vinné vyšlechtěná pro odolnost vůči chorobám révy
  • násada – hrozny na keři révy vinné, které se vinař snaží dopěstovat a sklidit
  • zelené práce – např. provzdušnění zóny hroznů, aby je listy nezakrývaly
  • podlom – vylamování letorostů révy vinné pro redukci sklizně
  • pozaštipovat – konce letorostů, aby rostlina přestala dávat energii do jejich růstu a směrovala ji do hroznů
  • podnož – spodní rostliny révy vinné, ze které rostou kořeny, na ni se roubuje horní část, z té rostou hrozny
  • teroárové parametry vinice – „terroir“ je kombinace klimatu, podloží a půdy a dodává vínu jedinečný charakter
  • kvevri – gruzínské hliněné nádoby na víno, které se zakopávají do země, 9000 let stará metoda výroby vína
  • černé zlato – hnůj od zvířat

Můj skromný nákup.

Můžete mě pozvat na virtuální kafe (nebo víno)

No a množí se mi tu dotazy, jakže mě někdo z posluchačů může podpořit. Že prej i nějakou kačku by mi chtěli dát, ale nemají, jak. Tak tu je možnost pozvat mě na virtuální kafíčko za 75 kaček. Nebo na celou konvici. Díky každýmu za eventuelní podporu. I virtuální kafe dodá šťávu a nakopne mě do další práce.

blank

PODNIKAVKA – moje konzultace 

  1. Příprava na mediální výstupy: Pokud se chystáte na mediální výstup a nevíte přesně, co vás čeká, jak se připravit, můžete se u mě nachytřit a připravit v rámci konzultace.. Vysvětlím vám, jak to v médiích chodí, jak vypadá práce novináře, jak nejlíp s ním komunikovat, co je a co není autorizace a třeba i co si na sebe oblíct a co naopak určitě ne.
  2. Autorská smlouva a autorský marketing: Píšete knihu a jste už už před podpisem smlouvy s nakladatelstvím? Pak je pravý čas se mi ozvat kvůli konzultaci smlouvy. Jaké chytáky tam většina velkých nakladatelů dává? Co do smlouvy přidat, aby neměla jepičí život jako většina knih? Co udělat, aby se prodávala? Jak se dá psaním knih živit nebo částečně živit? To vše a ještě mnohem víc probereme při konzultaci k autorskému marketingu.

Rodinné obsahy

  • Slang, nová čeština a aktivity mého muže Martina: kniha Hacknutá čeština, tv pořad na Streamu – Hacknutá čeština, online slovník Čeština 2.0, náš společný veselý slangový podcast Tajný jazyk, Martinův podcast pro obsahové tvůrce Tvůrcast
  • Moje kniha Retrohraní (v říjnu 2024 vyjde nové, rozšířené vydání) a stejnojmenný videoportál Retrohraní, který je s knihou spojený
  • Máme deskovkářství 4 Kavky, vydáváme, prodáváme moderní deskovčičky do kapsy a pár zajímavejch sem i dovážíme ze světa, o deskovkách píšeme 4 letter – newsletter o hrách a hraní, blog, točíme videa na You Tube, nemusíte znát 1000 her, stačí 4 Kavky, rádi poradíme, co stojí za to na rodinné hraní nebo hraní s nenáročnými kámoši