50 pod 50: lektor tvůrčího psaní René Nekuda

2

René na střeše Skautského institutu, dokud nás ale při druhém povídání vyhnal déšť.

Lektor tvůrčího psaní a úspěšný spisovatel René Nekuda je můj kamarád už mnoho let. Poznali jsme se kdysi dávno na jednom jeho kurzu tvůrčího psaní, kde jsem byla coby kurzistka. Reného elegance, smysl pro humor a určitá něžnost všeho, co dělá, se mi hned zalíbila. 

Renému je 37, tvůrčímu psaní se věnuje už 14 let. Rukama mu prošlo 6000 kurzistů (stovky z nich i díky němu vydali svou vytouženou publikaci), kreativně pošťouchnul víc než 100 firem, má za sebou i školení a konference v zahraničí. Tvoří i kreativní pomocníky jako je povídkář, příběhovač, knižní dokončovač nebo charakterovník. Píše blog, točí podcast, jeho newsletter odebírá 9000 lidí. Kromě řady e-booků vydal i tři krásné tištěné knihy – Restart kreativity, Kreativní zápisník a Příběhostroj. Jeho knihy vycházejí s úspěchem i v zahraničí. 

René: Kreativita znamená vidět něco, co ještě není. 

S Reném jsem se potkala v Praze na Staroměstském náměstí ve Skautském institutu, coby skaut se kdysi seznámil s dnešním šéfem institutu a už dlouho tu má svůj kanclík. Chodí sem pracovat i dávat rozhovory. Mně ho pro 50 pod 50 dal 2x. Poprvé zkolabovala technika a po hodinovém povídání mi v nahrávce zbylo jen Ahoj, René! Naštěstí Renému se něco podobného kdysi s jeho podcastem taky stalo, tak měl pochopení a dal mi druhou šanci. Ale protože nezapře svou profesi, dostala jsem těžký úkol – položit jiné otázky.

Tady vidíte super kavárenské posezení na střeše Skautského institutu, pod tím turistické značení v budově, kde je i ukazael na místnost RENÉ, Reného budoár a klopáky, které mi půjčil, abych si vyzkoušela, jaké je to natáčet rozhovor něčím kvalitnějším s vnitřní pamětí, která vždy natáčí dovnitř sebe záložní nahrávku.

René a jeho kreativní svět:

Místa, tipy, lidi a tak:

Celý podcast 50 pod 50

René nakládá knihy na křest a Máchale – spadlo ti to. Asi vítr…

René před první velkým balením 500 knih ku odeslání Českou poštou. Kdo to někdy zažil, ten ví, jaká je to autorská posilovna.

PODNIKAVKA – moje konzultace 

  1. Příprava na mediální výstupy: Pokud se chystáte na mediální výstup a nevíte přesně, co vás čeká, jak se připravit, můžete se u mě nachytřit a připravit v rámci konzultace vysoce citlivého marketingu.Ale poradím i extrovertům a nepřecitlivělým tvůrcům. Vysvětlím vám, jak to v médiích chodí, jak vypadá práce novináře, jak nejlíp s ním komunikovat, co je a co není autorizace a třeba i co si na sebe oblíct a co naopak určitě ne.
  2. Podcastový koučing: Kdybyste si mě chtěli zaplatit jako podcast koučku, jsem k dispozici, pomůžu vám rozjet podcast v nějakém šikovném podcastovém studiu nebo uhladit ten rozjetej (udělám vám audit vašeho podcastu, dám cennou zpětnou vazbu a poradím, co a jak vylepšit), pomůžu vám pracovat s hlasem, trémou, výplňovými slovy.
  3. Autorská smlouva a autorský marketing: Píšete knihu a jste už už před podpisem smlouvy s nakladatelstvím? Pak je pravý čas se mi ozvat kvůli konzultaci smlouvy. Jaké chytáky tam většina velkých nakladatelů dává? Co do smlouvy přidat, aby neměla jepičí život jako většina knih? Co udělat, aby se prodávala? Jak se dá psaním knih živit nebo částečně živit? To vše a ještě mnohem víc probereme při konzultaci k autorskému marketingu.
  4. Podnikatelský balíček: Možná nevíte, co se mnou chcete probrat, ale chcete se se mnou sejít, abych vám dala zpětnou vazbu na váš projekt? Podnikání? Pak je tu můj obecný podnikatelský balíček. Dám vám zpětnou vazbu na vše, co děláte. Udělám audit webovek, socek, podcastu, vašeho vystupování, čehokoli. A společně vymyslíme, jak to trochu vylepšit a nakopnout.

Rodinné obsahy

  • Slang, nová čeština a aktivity mého muže Martina: kniha Hacknutá čeština, tv pořad na Streamu – Hacknutá čeština, online slovník Čeština 2.0, náš společný veselý slangový podcast Tajný jazyk, Martinův podcast pro obsahové tvůrce Tvůrcast
  • Moje kniha Retrohraní a stejnojmenný videoportál Retrohraní, který je s knihou spojený
  • Máme deskovkářství 4 Kavky, vydáváme, prodáváme moderní deskovčičky do kapsy a pár zajímavejch sem i dovážíme ze světa, o deskovkách píšeme 4 letter – newsletter o hrách a hraní, blog, točíme videa na You Tube, nemusíte znát 1000 her, stačí 4 Kavky, rádi poradíme, co stojí za to na rodinné hraní nebo hraní s nenáročnými kámoši