Podnikání je cesta dobrodruhů

Když jsem v roce 2016 začala poprvé podnikat, netušila jsem, jaká cesta mě čeká. Jak se zapotím, budu krvácet, plakat a mlátit pěstí do všech stěn. Taky se radovat, sklízet úrodu, ovace, užívat si zasloužený úspěch. Podnikání se musíte naučit. Krok za krokem. Je to řemeslo jako každé jiné. Nedá se nic přeskakovat, odbýt.

Takže jsem se hodně naučila a učení se stalo přirozeně nekonečným procesem. A na té cestě učení potkávám zajímavé lidi, knihy, kurzy, metody, udělátka a vychytávky. Taky jsem mnoho tvůrců přinakopla v jejich projektech, na jejich cestě za plněním tvůrčích snů.

Zjistila jsem, že na podnikání musíte mít koule. A je jedno, jestli jste ženská nebo chlap. Chce to odvahu, vytrvalost, mít cíl, metu, misi. Bez toho se v tom pěkně poplácáte a vyjdete často naprázdno.

To je obrázek, který vznikl pro rozsáhlý článek o podnikání v handmade pro portál Na volné noze. Na něm jsem já. Militantní optimistka. Tedy podnikavka, která dnes a denně vyráží do podnikatelské džungle a neohlíží se, co se nepovedlo, neklepe se strachem, co strašného se stane, ale užívá si tady a teď, raduje se z dřívějších úspěchů a s militantním optimismem kouká přes kapotu dopředu na věci, které ji čekají za další liánou.

4kavky-29

Jak to začalo

Z mateřské na volnou nohu

Jsem dvojmatka, vystudovaná herečka a bývalá dlouholetá redaktorka v televizi. Na rodičovské jsem si uvědomila, že chci mít víc času na děti, takže časově náročná práce v divadle ani televizi už nepřicházela v úvahu. Hledala jsem, kdo teď jsem a co budu dál dělat.

Začala jsem psát blog Maminátor (punková záležitost pro každou matku, která je maminátorka - nežije jen pro děti, ale má i jiné vášně, koníčky a zájmy) a založila k němu i stejnojmennou facebookovou stránku (stránku jsem nezrušila, blog v roce 2022 ano). Kromě hledání práce jsem si hodně hrála. Učila jsem své děti hry mého dětství, točila videa a sdílela je. Jedno video se skákáním gumy mi změnilo život. Mělo pouhých 50 vteřin, ale vzbudilo takový zájem, že jsem se retrohrám začala věnovat profesionálně.

Od roku 2016 jsem vyráběla, sbírala a propagovala polozapomenuté hry Husákových dětí, později již pod rodinnou značkou 4 Kavky. Protože jsme 4 Kavkovi – já, manžel Martin a naše děti Bertička a Jáchym.

Virální video na Facebooku

vteřin
zhlédnutí
lajků
sdílení
YouTube
zhlédnutí
Play Video

Změna zaměření

rodinné deskovkářství

Čtyři roky jsem se věnovala retrohrám, do e-shopu jich postupně přibyla celá sběratelská edice, napsala jsem encyklopedii Retrohraní a k ní vznikl stejnojmenný videoportál. Natočila jsem TV pořad Retrohrátky na Streamu. Z retroher jsem v ČR udělala hit a v pandemickém roce 2020 jsem se s rodinou posunula o krok dál k deskovkám. K těm moderním, které vznikly v tomto století.

Ze 4 Kavek se stalo rodinné deskovkářství. Začali jsme vydávat vlastní hry a dovážet zajímavé kousky ze zahraničí. Kolem toho jsme začali tvořit hromady obsahu. Píšeme 4letter – deskoherní newsletter a blog, točíme videonávody, prodáváme vlastní hry i vybrané rodinné deskovky pro rodiny jako jsme my, které se nechtějí trápit s ničím dlouhým a složitým a mají děti ve věku 8+.

Média

V médiích jsem se svými projekty a produkty byla mnohokrát. Protože netlačím prodeje, ale témata, mají mě novináři rádi. Občas moc ráda přijmu i možnost přednášet o podnikání, protože ženský hlas, jakým mluvím já, tu chybí.

Nejen proto, že tak rychle, tak hlasitě a tak ostře se moc českých podnikatelek nevyjadřuje. Ale třeba i proto, že neskučím nad údělem být ženou, nepřijdu si utlačovaná a děti mě nebrzdí v rozletu. Nejsem suchá akademička ani ezoterik, čakrabába, lesana ani dívka typu „batika, chlupy, korále“.

Podnikat jsem začala až ve středním věku se dvěma dětmi za krkem. Je pozitivní, že začít se dá kdykoli. Volnou nohu miluju a co vím, ráda posílám dál. Ať už formou článků, přednášek nebo třeba konzultací.

Moje veřejná vystoupení:

Konzultace

Kromě her mě zajímá i osobní rozvoj, podnikání, ráda čtu a ještě raději píšu, školím, mentoruju, koučuju. Na to mám tyto stránky. Konzultuju nejrůznější témata kolem podnikání. Při konzultacích se podělím o to, co vím, čím jsem si na vlastní kůži prošla. Takže pokud vás bavím a něco, co evidentně dobře znám a umím, byste se chtěli naučit nebo se v tom zlepšit, pište na alice@4kavky.cz.