Jak děti vedeme ke čtení a co nejraději čtou

Written by PodniKavka

Oba s mužem hodně čteme. Už od dětství. Chtěli jsme, aby z našich dětí byli stejně šťastní a nadšení čtenáři jako jsme celoživotně my dva. Nebylo a není to jednoduchý, protože konkurence v podobě mnohem míň pracnýho hobby, jako jsou tablety a jiný elektronický placky, často vyhrává. Nedá to práci, ale udělá to hodně velkej ohňostroj. Takže jak to děláme, aby četly?

1. Kurátorská příprava

Jako správní kurátoři pečlivě vybíráme, co děti dostanou ke čtení k Ježíšku nebo narozeninám. Hodně se ptáme kolem na knižní dětský bestsellery u stejně starých dětí. Vybíráme i očima, aby kniha nebyla vizuálně zmršená, trapná, ošklivá. Zjišťujeme, kterej autor dobře píše, kde je téma, který by zrovínka teď mohlo jednu ze dvou ratolestí nejvíc bavit. Baví-li je něco a existuje k tomu víc dílů, ulovíme je všechny. Ať hned po dočtení jedničky můžou sáhnout po dvojce. Chytne-li je nějakej konkrétní autor, hned hledáme, zda nenapsal něco dalšího stejně poutavýho.

2. Povinná četba do školy

Tu holt číst musí, ale když je na výběr, vždy poradíme, co by mohlo bejt nejlepší. Syn jen musí pravidelně vyplňovat čtenářskej deník čímkoli, to je ok, dcera je v šestý třídě a už má tu výběrovku, takže teď třeba do školy čte Lovce mamutů, předtím četla Lassie se vrací a tak. To holt musí, i když ji to úplně neba. Říká tomu „starý knížky“, ale myslí tím, že jsou psaný zastaralým jazykem. A teda krev jí pije i oldskůlový přebal a ilustrace nebo grafika…

3. Vydírání/úplatky/donucování

Neváháme ani vydírat a uplácet. Chceš uklízet, nebo rači číst? To je sprostá finta, ale funguje výborně. Když nemají rozečtený období, tohle je obvykle může hezky nakopnout. Sice je ke čtení donutíte, ale u dobrý knihy se pak chytnou jak umírající po masáži srdce. „Mami? Ta knížka je bezvadná. Napsala ta paní Fischerová ještě něco dalšího?“. Občas to mají děti o víkendu tak, že kolik chtějí strávit času „na plackách“, tolik času si musejí číst. No a dochází i na citový vydírání, když dcera ohrnovala nos nad knihama, co já milovala v jejím dětství. Tak jsem jí vyprávěla příběh, jaký by to bylo, kdyby ona sama ode dneška až do chvíle, kdy její dceři bude 12 let, schovávala nějakou knihu s tím, že je to peckovní kousek a prostě by se s ní stěhoval z místa na místo a třeba 30 let zabíral kousek knihovny. A ta dcera by pak za těch 30 let řekla, že takový vykopávky nečte. No… holt bude na Bertičce své dceři odvyprávět podobnej příběh taky.

4. Facebooková poradna

No a když nám dojdou nápady, stačí hodit otázku na Facebook a hrne se to na nás a je z čeho vybírat. Novej vítr do plachet. Teda vlastně do knihovny. A tak jsem teď nakoupila hafo nový literatůry na Knihobot.cz (bezvadná služba, online prodej knih z druhý ruky, za pár šušňů často, obrovskej výběr, vše je nafocené, jsou k tomu informace, rychlé dodání) a děti už si to rozebíraj a čtou jak o život. A jednu jim seberu i já (Kouzelnická parta), protože ji napsal Barney Stinson z Jak jsem poznal vaši matku. Tedy ten herec Neil Patrick Harris samozřejmě.

Hlavní je děti nenutit číst něco, co nemá šanci u nich uspět. I když to babi Květa nebo strejda Kamil milovali a ve 30. letech minulýho století to byl hit. Pokud vám jde fakt o to, aby děti četly, podbízejte se jim. Kupujte to, po čem touží, i kdyby to byly komiksy, knihy o formuli 1, životopisy třináctiletejch jutůberů nebo depresivních slavnejch zpěvaček. Protože čtení je dovednost a ta se musí dělat, aby se dovedla.

5. Čtu jim nahlas

Ségra mi dala řadu super tipů na knížky, který by mohly děti bavit, především mi ale poradila jim číst nahlas, i když už jsou velké a umí číst samy. Ségra byla hustá, svým synům přečetla nahlas třeba celýho Harry Pottera nebo knižní cihlu Tobíáše Lolnesse. I další fláky. Tak jsem vzala nově pořízenou Prašinu a každej večer v 7 jdu na to. A teda má to úspěch a baví nás to všechny. Děcka i mě. Je to náš večerní novej rituál a nemůžeme se ho dočkat. Prašina je fakt super. Já si dřív dávala večery v klidu jen tak pro sebe, ale vlastně si to s dětmi přitulenými z obou stran nakonec děsně užívám.

Ale je vlastně jedno, na čem se děti naučí číst, na jakým typu knih. A jestli čtou samy, čtu jim já nebo by poslouchaly klidně i audioknihy. Když je budou bavit knížky v jakýkoli podobě, bude to bezva a přidá jim to do života důležitej rozměr.

TIP: Aby si mohly číst v posteli, museli jsme pořídit lepší lampičky, aby na to viděly.

Konec teorie, hurá na praxi. Takže co už tu bylo hitovkou  a co na hitovku teprve aspiruje?

Bertiččiny hitovky (12 let)

  1. Amélie a tma (česká autorka Petra Neomillnerová), Amélie a barevný svět (2. díl), Amélie a duchové (3. díl)
  2. Neskutečně trapný život Lottie Brooksové (Katie Kirbyová)

Jáchymovy hitovky (10 let)

  1. Knihy vtipů pro děti
  2. Doktor Proctor a prdící prášek (Jo Nesbo) a všechna další pokračování
  3. Mysli! Holce přece nemůžeš říkat vole! (Jean-Louis Fournier)
  4. Pohoršovna (Daniela Fischerová)

Tip: Pište do všech knížek věnování, komu a od koho jsou. Bude to pak krásná vzpomínka a nebudete dumat, od koho pro koho. A děti se nebudou hádat, čí to je, až se každej bude stěhovat do vlastního…

Pak mívaly rády poezii Pavla Šruta, čtou knihy slavných nebo o slavných jutůberech, zpěvácích a tak, hodně jsem kdysi uspěla s komiksy Sebevražedný oddíl, který dcera spořádala na posezení. Z mejch srdcovek na ně čeká pár kousků, který se mnou prošly 13x stěhování a 30 let čekaly.

Starý srdcovky

  1. Tajný deník Adriana Molea (Sue Townsendová), Hořké zrání Adriana Molea (2.díl)
  2. Dům drobných radostí (Colette Vivierová)
  3. Už zase skáču přes kaluže (Allan Marshall)
  4. Hra na Betsy Bowovou (Ruth Parková)

V antikvariátu (Knihobot) jsem ulovila i starý dobrý evergreenovky, který jsem nečetla, ale dostala jsem na ně doporučení. Já sama moc dívčích románů nečítávala. Hrdinové mých knih měli většinou zuby, tesáky, dlouhý nože za pasem a byli samci. Četla jsem furt o psech, koních a tvrdejch chlapech. Možná si Luisu a Lotku přečtu teď s našimi dětmi?

  1. Bibi (Karin Michaelisová) – na doporučení kámošů na sockách
  2. Luisa a Lotka (Erich Kastner)

Knihy na doporučení od kámošů z fejsbůku

  1. Kouzelnická parta (Neil Patrick Harris alias Barney) – má to dva díly
  2. Anna ze Zeleného domu (to má 4 díly, zatím máme doma první z druhý ruky a pak uvidíme, ostatní díly: 2. Anna z Avonlea, 3. Anna ze Summersitu, 4. Annin vysněný domov, autorčina biografie Sen o zeleném domě)
  3. Trilogie Superkrávy (A. Audhild Solbergová) – 1. díl Válka proti superkrávám, 2. díl Superkrávy a moře trapasů, 3. díl Superkrávy v ohrožení
  4. Spousta knih autorky Jacqueline Wilsonové – prej je od ní dobrý skoro všechno, po pár kačkách jsem tedy nakoupila hromadu 8 knih na Knihobotovi (Projekt Loty, Lekce lásky, Anděl Vicky, Polibek, Diamantové holky, Slavná hvězda, Průšvihářky, Nejlepší kamarádky)


Úlovky z Knihomapu z Vršovického knihkupectví:

V dubnu 2022 jsme byli se 4 Kavkama na pražský akci Knihomap na podporu dětský čtenářský gramotnosti. Já se svým Retrohraním, manžel s Hacknutou češtinou. Plus s našimi hrami samozřejmě. U vedlejšího stánku byl majitel slavnýho Vršovickýho knihkupectví, uměl poradit, vyznal se, měl vše načteno a my od něj nakoupili předčasnýho ježíška. Jenom to Léto vlků, to je pro tchýňku k narozeninám, je to od autorů Mostu. A jinak samý dětský pecky prej. Prašinu pod jolku schovávat nebudu, tu dětem začnu číst. Taky mě zajímá.

  1. Zloději stínu – Pod ochranou lišky – Kevin Sands (1.díl knižní série, zatím vyšel jen 1.díl)
  2. Hraničářův učeň – John Flanagan (1.díl ze 16tidílné knižní série)
  3. Prašina – Vojtěch Matocha (3dílný román ala Foglarovky, nominace Magnesii Literu 2019 v kategorii knih pro děti a mládež)
  4. Škola dobra a zla – Chainani Soman (5tidílná série)
  5. Deník malého poseroutky – Jeff Kinney (15tidílná série)
  6. Ve stínu hvozdu – Naomi Noviková
  7. Děsivé historky – Hrůzostrašné příběhy pro nebojácné čtenáře – Dahl Michael (knižní série)
  8. Nejhorší děti na světě – Walliams David (3dílná knižní série)
  9. Nejhorší učitelé na světě – Walliams David

Tipy od mojí ségry:

  1. Odkaz dračích jezdců (Eragon, Eldest atd.) – máme, děti ještě nečetly
  2. Warren (knižní série, četli jsme první díl)
  3. Učedník – Taran Matharu (série Zjevení démona, Pyramida orků…)
  4. Percy Jackson – Bohové Olympu – Riordan Rick (5dílná série)
  5. Tobiáš Lolness (+ Elíšiny oči) – máme doma, zatím jsme nečetli
  6. Kdysi / Potom – Morris Gleitzman (Židi, gestapo, 2.sv.v.)
  7. Ostrov v ptačí ulici – Orlev Uri (Židi, gestapo, 2.sv.v.)
  8. Temný pán – Thomson Jamie (série, díly Školní roky, Zloduch v nesnázích, Navěky po škole, Zlověstný ředitel) – cena Roalda Dahla za nejvtipnější knihu roku 2012
  9. Pan Krátur (ala Frankenstein)
  10. Algor – Mráz a hry – Hlávka Jan, Vybíralová Jana (4dílná série)
  11. Les mytág – Robert Holdstock (i pro dospělé, cena World Fantasy Award za nejlepší román roku 1985)
  12. Zlatý kompas – Philip Pullman (3dílná fantasy trilogie) – viděli jsme film
  13. Magnus Chase – Rick Riordan (vícedílné?)
  14. Řeky Londýna – Ben Aaronovich (pro větší děti)
  15. Hledání modré – Lois Lowryová (budoucnost), napsala veleúspěšnou sérii Dárce
  16. Ready Player One – Ernest Cline (budoucnost) – pro dospělé

A ještě dvě tutovky půjčený od kamarádky:

  1. Amari a noční bratři – B.B.Alston
  2. Alea, dívka moře – Volání z hlubin – Tanya Stewnerová – to má prej asi 15 dílů

 

Rozhodla jsem se dětem psát čtenářskej online deník. Tu je.

 

Last modified: Duben 22, 2022

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *